План-конспект уроку на тему «Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави?

План-конспект уроку на тему

«Як громадяни беруть участь у житті демократичної держави?
Мета: глибоко опрацювати з учнями питання про види демократії і участь народу у здійсненні керівництва державою; застосувати навчальний матеріал як фактор виховання громадянських почуттів і гордості за свою країну, яка втілила у своєму законодавстві міжнародні правові стандарти, що гарантують існування демократичного ладу Забезпечити усвідомлене розуміння учнями способів і форм діяльності в конституційному полі. Місцевого самоврядування.
Формувати навички практичного використання учнями у самостійному житті набутих теоретичних знань з питань безпосередньої, представницької демократії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, презентація уроку, комп’ютер.
Структура уроку:
1.     Як громадяни беруть участь у житті демократичних держав?
2.     Що таке самоврядування?
3.     Громадські об’єднання та дитячі організації.
4.     демократизація у шкільному житті.
 Основні термін та поняття: демократія, представницька демократія, безпосередня демократія, самоврядування, громадські об’єднання, дитячі організації, вибори, референдум.
 ЕПІГРАФ:                   Народ – не  будь – яке  об’єднання  людей,  зібраних       
                                      разом  хоч  яким  би  то  було  способом,  а                  
                                     об’єднання  багатьох  людей,  пов’язаних  між  собою
                                     згодою  щодо  питань  права  і  спільності  інтересів.
                                                                                                       Цицерон
 Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів
На сьогоднішньому уроці ми з Вами розглянемо тему, яка є дуже важливою для реалізації ваших прав та свобод.

Проголошення теми уроку.

 Але спочатку давайте трішки поміркуємо.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
Перед Вами вислови різних  діячів політики та культури стосовно відомої та найбільш розповсюдженої форми політичного режиму – демократії.
Слайд.Закінчіть речення.
"Суть демократії полягає в тому, щоб підкорятися не правителю, а __________." (Солон)
"Демократія – це найгірша форма правління, за винятком _____  ____________ " ( В. Черчіль)

--Чому саме так сприймали демократію ці державні діячі?
--Чи згодні ви з їхніми думками?

Відповіді дітей..
Дайте відповідь на запитання.
Проблемне питання.

          Чи є Україна демократичною державою?
Наведіть аргументи.



Що ви очікуєте від цього уроку?
(На дошці – основні терміни і поняття.) Висловлювання учнів.

      ІІІ. Вивчення нової теми.
Сьогодні на уроці ми проведемо невелике дослідження. У ході нашої роботи ви будете записувати результати на плакатах стисло і лаконічно. В кінці роботи ви презентуєте свої дослідження всьому класу. Щоб ефективніше працювати, ми розподілились на групи синіх і зелених. Для запису результатів дослідження виберіть секретаря з розбірливим почерком, який швидко пише. Визначіть, хто буде презентувати ваші дослідження. Це буде смілива людина, яка не боїться помилитись.

Як ви думаєте, яку тему будемо досліджувати?   Демократія.
Так як у нас урок правознавства, предметом нашого дослідження будуть?  …..      ЗАКОНИ
Давайте пригадаємо що ж таке демократія?

1.     Де зародилась демократія? У стародавніх Афінах.
2.                  На період правління якого правителя припадає розквіт демократії?
 на 5 ст. до н.е. на час правління Перікла.
3.                  Перекладіть слово "демократія". Яке значення має поняття "демократія"?  ( демос – народ, кратос – влада) Влада народу.

А тепер давайте звернемось до Конституції. ст.5 п.2

4.     Хто є  носієм та джерелом влади в Україні? (народ) Робота з док. Зачитати
5.                  Яка роль конкретної людини у демократичному суспільстві? (кожна людина може взяти участь у  вирішенні важливих державних справ)
Отже, демократія – це можливість народу впливати на ситуацію в державі, а народовладдя є вираженням демократії.

Слайд.

Демократія – це така форма організації та функціонування політичної системи, при якій існують рівні можливості для здійснення прав і свобод кожного члена суспільства.
У Конституції України (ст. 5) визначено дві форми народовладдя.
Безпосередня демократія забезпечує можливість кожному громадянину взяти участь у прийнятті важливих рішень державного життя.
Представницька демократія забезпечує можливість громадянам мати своїх представників у органах влади, які будуть піклуватися про їхні інтереси.

Ми з Вами вже з’ясували що є демократією. Як Ви знаєте всі ми можемо приймати участь у житті нашої держави. Відкрийте підручник на сторінці….  Ви бачите схему, яка дає нам інформацію про форми демократії.
  
Робота з термінами: безпосередня демократія, представницька демократія.
Складання схеми учнями  с. 78-79 Підр.
Команда синіїх – форми безпосередньої демократії,
Команада зелених – форми представницької демократії.
Права, які закріплені у 2 розділі Конституції дають громадянам право брати участь в управлінні державою. 
Прочитайте ст.. 38 Конституції. (Право обирати і бути обраним).
Вибори до державних органів відбуваються на принципах, які викладені у ст..71 Конституції. Ознайомтесь із ними.
Які ви хочете задати мені запитання?

Участь в управлінні державою вимагає від нас певного рівня життєвого досвіду, знань… Саме тому в демократичних державах існує виборчий ценз
На с.78 Підр. знайдіть пояснення, що таке "виборчий ценз".
Чи існує виборчий ценз в Україні?  Досліджуємо Конституцію.

Команда синіх – 
ст.. 70 , для виборців – 18 р.,
ст.. 76, для депутатів ВРУ – 21р, проживання на Україні 5 р.,

 Команада зелених – 
ст..103,    для Президента – 35 р., проживання на Україні 10 р., володіє державною мовою, тільки на 2 строки підряд, (не займатись іншою діяльністю).
 Чому встановили такі обмеження?

Скажіть будь-ласка, а зі скількох років дозволяється бути обраним?
Слайд


До кого найсуворіші вимоги (Президент 10 років проживати в Україні, знання державної мови).
Чому існує ценз проживання в Україні? (щоб знали проблеми, закони)
Як ви вважаєте, чи всі проблеми життя країни слід вирішувати саме державним органам виконавчої влади?
 Чи є питання, які  краще можна вирішити в кожному окремому регіоні, місті, області?
Тому…
Демократичні процеси в демократичній державі здійснюються не тільки на загальнодержавному, а й на місцевому рівні.
Сукупність всіх жителів міста, села, селища, об’єднаних за місцем проживання називається територіальною громадою. У межах Конституції та законів України кожна територіальна громада має право вирішувати питання місцевого значення.


Як ви розумієте слово «самоврядування»?


Самоврядування – це форма правління, яка існує для вчасного та ефективного розв’язання поточних проблем місцевого значення.

В історії самоврядування відоме ще з давніх часів:
·        Давня Греція (грецькі колонії);
·        Україна (Магдебурзьке право);
·        Отже традиція самоврядування прийшла до нас із давніх часів.
·        У сучасній Україні теж існує самоврядування, яке базується не лише на законах України, а й на міжнародних документах про місцеве самоврядування, які підписала Україна.


 Міжнародні документи та закони України про місцеве самоврядування
Європейська хартія про місцеве самоврядування 1985
Всесвітня Декларація місцевого самоврядування 1985
Європейська хартія міст 1992
Положення цих документів були включені у наші національні закони.
Конституція України 1996
ЗАКОН УКРАЇНИ "Про місцеве самоврядування в Україні" 1997


Робота з правовим документом
Учні мають опрацювати документ і виконати завдання.

Команда синіх   витяг із ЗАКОНУ  УКРАЇНИ "Про місцеве самоврядування в Україні" 1997 ст. 5.

Систему органів місцевого самоврядування в Україні становлять:
·        Територіальна громада;
·        Сільський, селищний, міський голова;
·        Сільська, селищна, міська рада;
·        Виконавчі органи цих рад;
·        Районні та обласні ради;
·        Органи самоорганізації населення (будинкові, вуличні, квартальні)


Команда зелених
Повноваження органів місцевого самоврядування
Конституція, ст.143 розд 11
-         управляють майном комунальної власності,
-         затверджують програми соціально-економічного і культурного розвитку, контролюють виконання,
-         затверджують місцеві бюджети, контролюють виконання,
-         встановлюють місцеві податки і збори,
-         забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізують рішення.

надрукувати витяг ЗАКОН УКРАЇНИ "Про місцеве самоврядування в Україні" 1997
Стаття 5. Система місцевого самоврядування
1. Система місцевого самоврядування включає:
територіальну громаду;
сільську, селищну, міську раду;
сільського, селищного, міського голову;
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
органи самоорганізації населення.


Завдання учням
Назвіть голову Врадіївської селищної ради (Москаленко Микола Леонідович)
Назвіть голову районної ради ( Тірон Олександр Миколайович)
Назвіть голову обласної ради ( Кремінь Тарас Дмитрович) 
•  Наведіть конкретні приклади питань, які вирішують органи місцевого самоврядування Врадіївки.

Отже, ми з Вами можемо зробити висновок, що роль місцевого самоврядування є вкрай важливою в управлінні всіма сферами життя країни.

Громадяни демократичного суспільства мають можливість вступати до численних недержавних організацій, асоціацій і добровільних груп. Їх називають громадськими об’єднаннями. Конституція закріплює (стаття 36) право громадян України на свободу об’єднання у політичні партії та громадські об’єднання для здійснення і захисту своїх прав і свобод.
В Україні об’єднання громадян, незалежно від назви  можуть бути двох основних видів:
Слайд. Політична партія;
Громадське об’єднання;
Слайд Закони, що регулюють діяльність об’єднань громадян.
-         Конституція України
-         З А К О Н  У К Р А Ї Н И "Про політичні партії в Україні" 2001
-         ЗАКОН УКРАЇНИ "Про громадські об'єднання" 2013
 

-    З А К О Н  У К Р А Ї Н И "Про політичні партії в Україні" 2001
Стаття 2. Поняття політичної партії

     Політична партія  -  це  зареєстроване   згідно   з   законом добровільне    об'єднання    громадян    -   прихильників   певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, 
що має  своєю метою  сприяння  формуванню  і вираженню політичної волі громадян,
бере участь у виборах та інших політичних заходах.

ЗАКОН УКРАЇНИ "Про громадські об'єднання" 2013,
Стаття 1. Поняття громадського об'єднання
1.     Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Слайд.

Запитання учням. Чим відрізняються політичні партії від об’єднань громадян?
 Команда синіх.
Назвіть відомі вам політичні партії. (Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", Українська Народна Партія, Блок Петра Порошенка, Радикальна Партія Олега Ляшка,…)
Команда зелених.
Назвіть відомі вам громадські об’єднання.(Профспілки, Благодійні організації – Фонд Ренана Ахметова, Червоний хрест, Творча спілка художників,)
Поряд з цим існує низка інших законодавчих актів, які регламентують порядок створення та діяльність окремих видів об’єднань громадян:
·        Релігійних організацій;
·        Кооперативних організацій і кредитних спілок;
·        Творчих спілок;
·        Дитячих, молодіжних організацій.
Діяльність останніх визначає закон «Про молодіжні та дитячі громадські організації».
Давайте з’ясуємо основні відмінності між дитячими та молодіжними організаціями:
Слайд    

   Знайдіть відмінність.
Молодіжна організація:                                                     Дитяча організація:
·        учасники 14-28 років;                                                  - учасники 6-18 років                    
·        задоволення та захист                                                  - реалізація та захист
1.     економічних                                                                  1. прав і свобод
2.     соціальних                                                                     2. творчих здібностей
3.     творчих                                                                          3. задоволення власних інтересів
4.     духовних
інтересів


Такими можуть бути: спортивні, туристичні, творчі чи інші організації за інтересами.
Засновники: особи з 15 років.
Учасники: особи і до 10 років, але за письмовим дозволом батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників.
Слайд.    

Які ви знаєте громадські об’єднання, молодіжні та дитячі організації, що є у с.Врадіївці?

Демократизація всіх сфер суспільного життя не може залишити поза увагою освіту, школу. Невід’ємною складовою демократизації навчання є учнівське самоврядування. Також самоврядування існує і в навчальних закладах.

Слайд. 

Який документ регулює діяльність учнівського самоврядування? Статут навчального закладу.
самоврядування у гімназії.
Команда синіх (парламент, голова, комісії)
Самоврядування класу.
Команда зелених ( Староста, комісії)
Слайд. 

Чи потрібне учнівське самоврядування?

Як Ви вважає, чи потрібне учнівське самоврядування? ( участь у роботі органів самоврядування вчить молоде покоління бути активними, проявляти ініціативу, приймати виважені рішення).

¼  населення нашої країни становить молодь і саме від неї залежить майбутнє нашої держави, бо через 10-15 років Ви посядете найвищі державні та адміністративні посади. Сьогодні, на жаль, в державі бракує управлінців зі сформованим новим мисленням, знанням сучасних управлінських технологій. І саме Ви зможете, беручи активну участь у громадському житті,  місцевому та шкільному самоврядуванні, сформувати у себе ці якості.

Отже, ми з вами дослідили широке коло питань. А тепер давайте послухаємо команди, які презентують свої дослідження.
Виступ команд. Слайд. Перезентація дослідження.

А тепер давайте ще раз дамо відповідь на запитання
Слайд.

Чи є Україна демократичною державою?
Наведіть аргументи.(По одному реченню)

Чи справдились ваші очікування?

 Висновок
Отже, розглянувши широке коло питань, ми з Вами набули знань про основні аспекти участі громадян у житті держави, з’ясували та розглянули основні аспекти форм самоврядування в Україні. Також розглянули питання про важливість існування дитячих організацій і дійшли висновку про необхідність демократизації шкільного життя та існування органів учнівського самоврядування для ефективної роботи шкільного колективу.
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання:

·        Опрацювати §12.
·        Визначити проблеми  нашого  населеного  пункту,  району,  області.  Запропонувати   можливі  шляхи  їх  вирішення  із  залученням  громадськості.
·        Знайти інформацію про громадські об’єднання, молодіжні та дитячі організації смт. Врадіївки.



Комментариев нет:

Отправить комментарий